Skip to content

Seven Ne Yapmaz TV Series Watch Online, Cast, Story, Season, Episodes, Release Date

Share!

Seven Ne Yapmaz TV Series Watch Online, Cast, Story, Season, Episodes, Release Date
Seven Ne Yapmaz TV Series

Seven Ne Yapmaz TV Series:

Seven Ne Yapmaz is also known as Nazli is a Turkish romantic comedy-drama television series, starring Yusuf Çim and Seren Şirince in the leading role. The first episode of which was broadcast on September 6, 2017, and it ended with the 11th episode aired on November 15, 2017, by making a final.

Turkish TV series Seven Ne Yapmaz is directed by Bora Onur ​and written by Funda Alp, Soysal Demir, Banu Uzpeder, Selcan Özgür, while the series is produced by Faruk Bayhan under the banner of MF Yapım.

Get more information about the Seven Ne Yapmaz TV series (Dizi) cast, story, season, episodes, release date, English, Spanish, Hindi, Urdu, Philippines, Russian, Japanese, Korean, Arabic Subtitles & dubbed version.

Quick Information:

TV SeriesSeven Ne Yapmaz
Also Known AsNazli
GenreRomance, Comedy, Drama
CountryTurkey
LanguageTurkish
Release Date6 September 2017 – 15 November 2017
Production LocationIstanbul, Turkey
No. of Episodes11
No. of Season1
Written byFunda Alp, Soysal Demir, Banu Uzpeder, Selcan Özgür
Directed byBora Onur
StarringYusuf Çim, Seren Şirince
ProducerFaruk Bayhan
Running time120 minutes
Original NetworkATV
Production CompanyMF Yapım

Seven Ne Yapmaz TV Series Trailer:

https://www.youtube.com/watch?v=tbjwRpMh-kc

Seven Ne Yapmaz Story:

Frivolous, flirtatious, handsome Ozan Ekinsoy is the heir of the largest holding in Turkey Ekinsoy Holding. But because of a big mistake he made, his father Orhan sent a kiss to punish him. The poet meets Nazli in the country with a pure heart and beauty that he has not witnessed until that day. Nazli, the pupil of the village where she lived without her mother and father, is a brave and beautiful young woman who can stand on her own feet.

Ozan is very influenced by this authenticity of Nazli and begins to feel emotions that he never anticipated against Nazli; He fell in love with Nazli. Nazli also tells him. The exciting beginnings of an increasingly entertaining chase. They have a very nice time together, but Ozan is obviously not married to Nazli.

But since childhood, Fatma is the number one rumor of Fatma and the region that has raised Nazli. It is a misunderstanding that catches two lovers, Nazli and Ozan must marry without ever wasting time. The poet finds himself suddenly in a life he never dreamed of. And suddenly he gets a big panic.

Seven Ne Yapmaz Hikaye:

Uçarı, çapkın, yakışıklı Ozan Ekinsoy, Türkiye’nin büyük holdinglerinden Ekinsoy Holding’in veliahtıdır. Fakat yaptığı büyük bir hata nedeniyle babası Orhan tarafından köye gönderilerek cezalandırılır. Ozan memlekette, o güne kadar tanık olmadığı saf bir yüreğe ve güzelliğe sahip Nazlı’yla karşılaşır. Annesiz ve babasız büyüdüğü halde yaşadığı köyün gözbebeği olan Nazlı, kendi ayakları üstünde durmayı başarabilen, cesur ve güzel bir genç kadındır. Ozan Nazlı’nın bu sahiciliğinden çok etkilenir ve Nazlı’ya karşı kendisinden hiç beklemediği duygular beslemeye başlar; Nazlı’ya bir anda aşık oluvermiştir. Nazlı da ona… Hayli heyecanlı başlayan tanışmaları giderek eğlenceli bir kovalamacaya dönüşür.

Beraber çok güzel zaman geçirirler, ama Ozan’ın aklında elbette Nazlı’yla evlenmek yoktur. Fakat çocukluğundan bu yana Nazlı’yı büyüten Fatma ana ve bölgenin bir numaralı dedikoducusu Hatice bir yanlış anlama sonucu iki aşığı yakalar, Nazlı’yla Ozan’ın hiç zaman kaybetmeden evlenmeleri gerekiyordur. Ozan kendini birdenbire hiç hayal etmediği bir hayatın içinde bulur. Ve birden büyük bir paniğe kapılır. Acaba bu evliliğe hazır mıdır? Ozan ne yapacağını bilemez bir haldeyken İstanbul’dan bir telefon alır, acil geri dönmesi gerekmektedir.

Böylece Ozan nikahın olduğu gece Nazlı’yı bırakır ve kimseye söylemeden İstanbul’a döner. Nazlı, Ozan’ın gittiğini fark ettiğinde kahrolur ve çileden çıkar. Bütün köyün gözünde yerin dibine geçmiştir. Bunu Ozan’ın yanına bırakmayacaktır; Ozan’dan intikam almak için soluğu İstanbul’da alır. Fakat hayat her zamanki gibi oyununu oynar. Nazlı’nın alacağı intikam, bilinen yöntemlerden çok farklı olacaktır. Öldü kabul ettiği babası Yaşar ve var olduğunu yeni öğrendiği kardeşi Arzu’nun yardımıyla Ozan’ın hayatına yeniden girer. Üstelik bambaşka şekilde. Ozan işte o andan itibaren kendisini büyük bir oyunun içinde bulacaktır.

Seven Ne Yapmaz TV Series Cast and Character:

 • Yusuf Çim as Ozan
 • Seren Şirince as Nazlı
 • Ecem Çalık as Arzu
 • Leyla Kader İlhan as Aliye
 • Şeyla Halis as Fatma
 • Sertan Erkaçan as Recep
 • Serhat Parıl as Mehmet
 • Ferzan Hekimoğlu as Sema
 • Aslıhan Malbora as Zeynep
 • Alper Baytekin as İsmet
 • Emre Bulut as Hikmet
 • Deniz Gündoğdu as Nurcan
 • Ulaş Albayrak as Serkan
 • Muhammet Uzuner as Orhan
 • Sultan Köroğlu Kılıç as Hatice
 • Serdar Çakmak as Şenol
 • Deniz Oral as Hüseyin
 • Ahmet Olgun Sünear as Serdar
 • Merve Altınkaya as Ebru

Seven Ne Yapmaz TV Series Release Date:

Turkish TV series Seven Ne Yapmaz is broadcast from September 6, 2017, to November 15, 2017, by making a final.

Seven Ne Yapmaz All Episodes:

https://www.youtube.com/watch?v=zoN3xOGVjbk&list=PLUTl2synABeaSGosLGSwQ6J1tVfRVj7AM

Seven Ne Yapmaz TV Series Other Versions:

Seven Ne Yapmaz Official Social Links:

You May Also Like:


Share!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *