Skip to content

Misafir TV Series Watch Online, Cast, Story, Season, Episodes, Release Date

Misafir TV Series Watch Online, Cast, Story, Season, Episodes, Release Date
Misafir TV Series Watch Online

Misafir TV Series:

Misafir (English: Guest) is a Turkish romantic drama series starring Buğra Gülsoy, Hazal Kaya, Ozan Dolunay in the lead role. It is broadcast on Fox TV on 11 November 2021.

Turkish TV series Misafir is directed by Arda Sarıgün, written by Özge Aras Yiğit, and produced by Fatih Aksoy under the banner of Med Yapım.

Quick Information:

TV SeriesMisafir
Also Known AsGuest
GenreRomance, Drama
CountryTurkey
LanguageTurkish
Production LocationIstanbul, Turkey
Release Date11 November 2021 – 9 December 2021
No. of Episodes5
No. of Season1
Written byÖzge Aras Yiğit
Directed byArda Sarıgün
StarringBuğra Gülsoy, Hazal Kaya, Ozan Dolunay
ProducerFatih Aksoy
Running time130 minutes
Original networkFox TV
Production companyMed Yapım

Misafir TV Series Trailer:

Misafir Story:

The new life of Gece, who escaped from her past, begins after she tries to end the old one. When he opens his eyes in the hospital, he turns this into an opportunity and convinces the doctors that he has lost his memory.

Erdem, a successful cop, takes pity on this poor girl, whose identity cannot be determined, and offers Night to stay at his house with his family until he remembers who he is. Even though she doesn’t want to go to the house of a man she doesn’t know at night, she accepts this offer to escape from her past and suddenly finds herself in a house with 3 children.

Deniz, Balım and Toprak, who lost their mothers, are very impressed by this mysterious girl who came out of the sea because of the longing for their mother and their father Erdem raising them with love. Unfortunately, the same does not apply to the Night, but since he has no other choice, he has to be the guest of this family for a while.

As time progresses and as he spends time with Night, Erdem and his children, he will see the love he has never known in his life and will be reborn as the Sun in the warmth of this family.

But Night’s dark past will haunt him, and Erdem’s secret, which he kept even from his closest friends, will ruin everyone’s life.

Misafir Hikâye:

Geçmişinden kaçan Gece’nin yeni hayatı, eskisini bitirmeye çalıştıktan sonra başlar. Gözlerini hastanede açtığında bunu bir fırsata çevirir ve doktorları hafızasını kaybettiğine inandırır.

Başarılı bir polis olan Erdem, kimliği belirlenemeyen bu zavallı kıza acır ve kim olduğunu hatırlayana kadar Gece’ye ailesiyle birlikte evinde kalmayı teklif eder. Gece, tanımadığı bir adamın evine gitmek istemese de peşinden gelen geçmişinden kaçmak için bu teklifi kabul eder ve bir anda kendini 3 çocuklu bir evde bulur.

Annelerini kaybetmiş olan Deniz, Balım ve Toprak, anne hasretinden ve babaları Erdem’in onları sevgiyle yetiştirmesinden dolayı denizden çıkan bu gizemli kızdan çok etkilenirler. Maalesef aynısı Gece için geçerli değildir ancak başka çaresi olmadığı için bir süreliğine bu ailenin misafiri olmak zorundadır.

Zaman ilerledikçe ve Gece, Erdem ile çocuklarıyla vakit geçirdikçe hayatı boyunca hiç bilmediği sevgiyi görecek ve bu ailenin sıcaklığında Güneş olarak yeniden doğacaktır.

Fakat Gece’nin karanlık geçmişi onun peşini bırakmayacak, Erdem’in ise en yakınlarından bile sakladığı sırrı herkesin hayatını mahvedecektir.

Misafir TV Series Cast and Character:

 • Buğra Gülsoy as Erdem Çelebi
 • Hazal Kaya as Gece / Güneş
 • Ozan Dolunay as Giray
 • Bülent Şakrak as Oğuz
 • Selen Öztürk as Nazan
 • Nezaket Erden as Betül
 • Berk Yaygın as Tunç Zeyrek
 • Beren Gençalp as Küçük Gece
 • Emir Kaan Özkan as Toprak Çelebi
 • Zeyno Asya Orçin as Balım Çelebi
 • Salih Demir Ural as Deniz Çelebi
 • Halil Ergün as Tahsin Hoca

Misafir TV Series Release Date:

Turkish TV series Misafir is broadcast on Fox TV on 11 November 2021 and ended on 9 December 2021 with 5th episodes.

Misafir Total Episodes:

Misafir Episode (Bolum) 1

Misafir Episode (Bolum) 2

Misafir Episode (Bolum) 3

Misafir Episode (Bolum) 4

Misafir Episode (Bolum) 5 Final:

Misafir Official Social Links:

Also Watch:

Share!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *